Aktuálně - Ministr zemědělství při návštěvě Žatce jednal o spolupráci s městem i podpoře chmelařů

Ministr zemědělství Marek Výborný dnes v rámci své návštěvy Ústeckého kraje strávil několik hodin v Žatci. V rámci programu se setkal i s vedením města a se starostou Žatce Radimem Laiblem debatovali o možné spolupráci.

„Chtěl bych především pogratulovat k zápisu Žatce na Seznam světového dědictví UNESCO,“ řekl Marek Výborný při krátkém uvítání v obřadní síni radnice. Zdůraznil, že zápis Žatce a krajiny žateckého chmele na prestižní seznam je i pro něj významný. „Souvisí to s tím, že chmel je stále komoditou, která nás činí slavnými v celém světě,“ zdůraznil ministr zemědělství.

S podporou cestovního ruchu probíhala část pracovní diskuze mezi ministrem a starostou. Ministerstvo by například mohlo mít svého zástupce v přípravné skupině, jež má na starosti další rozvoj Žatecka jako součásti Seznamu světového dědictví. „Připravuje se velká expozice chmelařství v Národním zemědělském muzeu, která by se pak následně mohla představit i v Žatci. Chceme jednat o užší spolupráci s Národním zemědělským muzeem a jeho zapojení do podpory turismu v Žatci. A chystáme také podpis memoranda o spolupráci města a ministerstva zemědělství,“ řekl Radim Laibl.

Ministr M. Výborný navštívil v rámci své první návštěvy Žatce také nově rekonstruovanou a otevřenou synagogu, setkal se i se zástupci pěstitelů a zpracovatelů chmele. S nimi debatoval o další podpoře chmelařství ze strany státu.

„Jsme třetí v rámci pěstování chmele na světě po Spojených státech a Německu. Z toho plyne jednoznačný zájem ministerstva zemědělství a Vlády ČR dále tuto citlivou komoditu podporovat. To bylo i předmětem mé debaty se zástupci chmelařů,“ potvrdil na závěr své návštěvy Žatce Marek Výborný.

Už letos by měli například dostat pěstitelé chmele vyšší finanční podporu, která je potřebná k obnově chmelnic a zvyšování jejich celkové výměry. Druhou důležitou podporou se stanou dotace na budování kapkových závlah.
Tomáš Kassal

Datum vložení: 5. 4. 2024 18:01