Aktuálně - Nové nástroje nejen pro udržitelný turismus v Žatci

Nové nástroje nejen pro udržitelný turismus v Žatci

Zatímco rozhodnutí o zápisu na Seznam světového dědictví je odsunuto pravděpodobně až na příští rok, pracovní skupiny nominace po celý rok pracovaly.

Například skupina pro propagaci a prezentaci nominovaného statku připravila v tomto roce několik projektů, které bez odhledu na zápis rozšiřují turistické nabídky ve městě i jeho okolní krajině.

Ve spolupráci s Chrámem Chmele a Piva byla zpracována koncepce rozvoje turistického ruchu v Žatci a krajině žateckého chmele, koncepce bude předložena nové radě a zastupitelstvu a následně bude uveřejněna na webových stránkách nominace.

Dalším velkým projektem bylo zpracování nové interaktivní mapy celého nominovaného území. Tento projekt byl podpořen dotací Ministerstva kultury ČR prostřednictvím programu Podpora pro památky světového dědictví.

Díky interaktivním tlačítkům ve formě chmelové hlávky bude možné na mapě zobrazovat jednotlivé vrstvy s názvy: Poznej chmelařské dědictví, Zažij chmelařské dědictví, Poslechni si chmelařské dědictví, a Ochrana chmelařského dědictví.

Pod odkazem Poznej chmelařské dědictví jsou zobrazeny nejen hlavní objekty, na jejichž hodnotách je založena nominace na Seznam světového dědictví, zobrazuje dále chmelařské sklady, sušárny, chmelové půdy, vily chmelařských podnikatelů a také všechny komíny nebo jejich dochovaná torza.

Vrstva Zažij chmelařské dědictví zobrazí všechna muzea a expozice, významná vyhlídková místa, ale také možnosti ubytování a občerstvení. Pod oddílem Poslechni si chmelařské dědictví se skrývá deset významných objektů, které vám v krátkých nahrávkách představí jejich zástupci.

Při zapnutí vrstvy Ochrana chmelařského dědictví budou zobrazeny plochy Městské památkové rezervace Žatec, Městské památkové zóny Žatec včetně jejich ochranných pásem a na Steknicku nově vyhlášenou krajinnou památkovou zónu. Díky propojení s portálem Národního památkového ústavu budou v mapě také zobrazeny aktuálně prohlášené kulturní památky, což usnadní orientaci pro žadatele o dotace na opravy těchto objektů.

Mapa a popisky jednotlivých objektů je zpracována také v anglické a německé mutaci, čímž rozšiřuje turistickou nabídku i pro zahraniční návštěvníky. Pevně doufáme, že i místní ocení informace z této mapy, kterou naleznete na https://www.zatec-and-the-landscape-of-saaz-hops.com/ pod odkazem Interaktivní mapa.

Olga Bukovičová

Datum vložení: 3. 11. 2022 8:03