Aktuálně - Obě hlavní ceny Zlatého cimbuří putují do Žatce!

Obě hlavní ceny Zlatého cimbuří putují do Žatce!

Držitelé dvou nových cen Ústeckého kraje Zlaté cimbuří za péči o památky byli včera vyhlášeni při slavnostní akci v Teplicích. Obě první místa jsou úzce spojená se Žatcem.

V kategorii Obnova kulturní památky se stal vítězem Daniel Černý za rekonstrukci prodejního stánku na Nádražních schodech v Žatci. V kategorii Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví se stali vítězi Martin Vonka a Michal Horáček se svým projektem Fabriky.cz, v jehož rámci zkoumali chmelařské komíny v Žatci.

Ústecký kraj vyhlásil cenu Zlaté cimbuří letos poprvé. Chtěl tak ocenit nejlepší projekt a realizaci obnovy kulturní památky spočívající v rekonstrukci, restaurování, revitalizaci či opravě a zároveň prezentaci a propagaci této památky v průběhu předešlého kalendářního roku. Udělením ceny chce Ústecký kraj ohodnotit odpovědné chování subjektů, které významným způsobem přispívají k uchovávání historického dědictví.

Příkladnou obnovu trafičky na Nákladních schodech v Žatci, nejmenší hrázděné stavby svého druhu v Ústeckém kraji, provedl Daniel Černý, jenž je zároveň majitelem žatecké synagogy. Zchátralý kiosek před dvěma lety získal a opravil za přispění města i kraje. Ústecký kraj ocenil také počin odborníků na tovární komíny Martina Vonky a Michala Horáčka, kteří v roce 2022 realizovali ve městě průzkum 31 komínů sirných komor. Šlo o jeden z projektů souvisejících s nominací a následným zápisem Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO. (red)

Foto z předávání cen Zlaté cimbuří: Zleva Daniel Černý, Olga Bukovičová (koordinátorka pro UNESCO MěÚ Žatec), Jiří Řehák (krajský radní), Martin Vonka a Michal Horáček.

Datum vložení: 15. 12. 2023 12:29
Datum poslední aktualizace: 15. 12. 2023 12:30