Aktuálně - Poplatek za odpady město zvyšovat nebude

Poplatek za odpady město zvyšovat nebude

Poplatek za odpady, jehož platba je povinná na základě Obecně závazné vyhlášky 3/2022 a v souladu se zákonem o místních poplatcích, zůstane i v roce 2024 beze změny. Každý občan tedy zaplatí 900 korun za rok.

„Poplatky, které vybereme, neznamenají, že nám pokryjí všechny náklady na odpadové hospodářství. Jde pravidelně o zhruba polovinu celkových nákladů, výdaje na odpady tedy dotuje městská pokladna,“ upozornil starosta Žatce Radim Laibl.

Výdaje za odpadové hospodářství, což znamená svoz, uložení na skládku, třídění či provoz Sběrného dvora, stál v roce 2022 Žatec 33 milionů korun. Příjmy města byly 13,7 milionu Kč z poplatků od občanů a 2,7 milionu Kč za recyklaci. To pokrylo přesně polovinu všech výdajů, zbytek uhradila městská pokladna.

Proti roku 2021 se výdaje města za odpady zvýšily o 3,5 milionu korun, zatímco příjmy narostly jen o 600 tisíc Kč. Doplatek z městské pokladny postupně roste, za což může dle statistiky i nižší třídění. V roce 2022 se proti roku 2021 vytřídilo méně papíru, plastů, skla i biologického odpadu, nemohl se tedy zvýšit příjem za recyklaci.

Přestože výdaje na odpadové hospodářství každý rok rostou, město poplatky za odpady zatím zvyšovat nebude. „Před dvěma lety jsme výši poplatků nějak nastavili a nyní se ji snažíme držet na stejné úrovni. Zatím tedy o zvýšení neuvažujeme,“ dodal starosta.

Mnoho možností, jak rostoucí náklady na odpady snižovat, města nemají. Vedle samotného poplatku je asi jedinou cestou maximální třídění, které je potřeba dělat důsledně a správně: Dávat tříděný odpad do příslušných nádob (nikoliv vedle) a co nejvíce zmenšený, aby zabral co nejmenší prostor.

V každém případě je nutná maximální podpora co největšího počtu občanů, jinak žádná radnice či magistrát nezvládne udržovat, či dokonce snižovat výdaje za odpadové hospodářství. I proto přibývají města, kde se meziročně poplatky zvyšují nebo dokonce po dlouhých letech znovu zavádějí. Například v Ústí nad Labem se poplatek za odpad po dlouhé době platí znovu od letoška (720 Kč na osobu a rok), v Mostě se bude nově platit od roku 2024 částka 840 korun na občana. A například nedaleký Klášterec nad Ohří od 1. ledna 2024 zvýší poplatek z 500 na 960 korun za osobu.

Poplatek za odpady se v Žatci platí vždy od ledna do června příslušného roku. Platba je možná hotově na pokladně městského úřadu, převodem na účet nebo prostřednictvím QR kódu mobilního bankovnictví. Podrobnosti najdete na webu městského úřadu www.mesto-zatec.cz pod záložkou Odpady. Tomáš Kassal

Datum vložení: 7. 12. 2023 7:58
Datum poslední aktualizace: 7. 12. 2023 7:59