Aktuálně - Starosta Žatce přijal na radnici vítěze krajské soutěže Zlaté cimbuří

Starosta Žatce přijal na radnici vítěze krajské soutěže Zlaté cimbuří

Starosta Žatce Radim Laibl v pondělí odpoledne přijal na radnici Daniela Černého, Martina Vonku a Michala Horáčka, aby jim poděkoval za to, jak svými aktivitami propagují město.

V závěru loňského roku totiž všichni tři převzali ceny Ústeckého kraje Zlaté cimbuří, což je ocenění za péči i propagaci památek na území kraje. Daniel Černý, který je i majitelem žatecké synagogy, vyhrál kategorii Obnova kulturní památky, když zrekonstruoval bývalou trafičku na Nádražních schodech. Stavební inženýr Martin Vonka a historik Michal Horáček vyhráli kategorii Příkladný přínos v oblasti péče o kulturní dědictví se svým projektem Fabriky.cz, v jehož rámci zkoumali chmelařské komíny v Žatci.

„Chci vám poděkovat za to, jak šíříte dobré jméno Žatce. Velmi si toho vážíme. Vaše práce má veliký přesah a rozměr, ohromně to pomáhá propagovat naše město,“ poděkoval všem třem starosta Radim Laibl. Zároveň hostům předal za město symbolické dárky. V průběhu více než hodinového setkání se zároveň všichni shodli na tom, že existují možnosti i zájem na další spolupráci.

Z příjemného posazení navíc vyplynulo, že oceněné projekty nejsou jen zviditelněním Žatce, ale jsou přínosem také pro jejich autory.

Daniel Černý vedle opravy malé hrázděné historické stavby opravil za desítky milionů korun také synagogu, která je druhou největší v Česku a patří k národním unikátům. Práce na její záchraně ale byla pro D. Černého nejen závazek a nutnost. „Samozřejmě, vlastnictví nemovitosti je hlavně povinnost. Musíte se o to starat a nechat tady něco pro budoucnost. Ale to, že jsem se rozhodl koupit synagogu, pro mne také znamenalo, že jsem za těch deset let potkal spoustu úžasných lidí, které bych jinak nepotkal. V tom to pro mě byl velký lidský přínos,“ řekl Daniel Černý.

Podobně hovořili o výzkumu 31 komínů, který zabral 500 stran textu, oba autoři oceňovaného projektu Fabriky.cz. „Byl to jeden měsíc čistého času práce v terénu a archivech. Jezdili jsme sem půl roku, během té doby jsme tu byli třeba pět, šest dní každý měsíc,“ vyprávěl Michal Horáček. „A stejný čas zabralo psaní,“ doplnil Martin Vonka.

Upozornili ale, že to pro ně nebyla jen práce, ale také výzva a potěšení. „Vypíchl bych, a to je zásluha města Žatec, že se podařilo získat peníze na tento projekt. Město zaštítilo výzkum i majetku soukromých vlastníků, zároveň se všechno uchopilo komplexně v rámci jednoho projektu. I v tom jde o unikání projekt na našem území,“ zdůraznil Martin Vonka. „Pro nás je to výborná zkušenost i reference, co všechno a jak se dá zpracovávat. V tomto případě to bylo okořeněné kontextem UNESCO, které tomu dává punc zajímavosti a věrohodnosti,“ připojil se Michal Horáček. (kas)

Na společném snímku zleva starosta Radim Laibl, Martin Vonka, Daniel Černý, Michal Horáček a Olga Bukovičová (koordinátor UNESCO MěÚ Žatec).

Datum vložení: 15. 2. 2024 7:24
Datum poslední aktualizace: 15. 2. 2024 7:28