Aktuálně - Stavební úpravy bývalého kláštera končí, k otevření dojde příští rok

Stavební úpravy bývalého kláštera končí, k otevření dojde příští rok

Stavební část rekonstrukce bývalého Kapucínského kláštera, za niž město i díky dotaci zaplatí zhruba 100 milionů korun, se v těchto dnech dokončuje. Na začátku příštího roku se doplní vybavení a zhruba v polovině roku má v historickém objektu začít fungovat jak robotické, tak i spolkové centrum.

„V posledních dnech probíhají v klášteře dokončovací práce. Dodělávají se podlahy, probíhají povrchové a venkovní úpravy, vysazuje se zeleň,“ popsala poslední práce Denisa Harajdová z Odboru rozvoje města MěÚ Žatec.

V průběhu dvouleté stavby bylo největší komplikací objevení vysoké hladiny spodní vody. „Museli jsme přepracovat projekt suterénu, kde se původně počítalo s malým sálem. To z provozních důvodů není možné, v suterénu bude klasický sklep a technická místnost,“ vysvětlila D. Harajdová.

O provoz rekonstruované památky, která zaujme novým vstupním prostorem i obnovenými historickými výmalbami, se bude starat Chrám Chmele a Piva. Právě jeho prostřednictvím si spolky a organizace budou domlouvat využití kláštera. V souladu s podmínkami dotace je jisté, že v objektu musí být robotické centrum a také prostory pro sociální služby a zájmové spolky. Konkrétní využití prostor kláštera jednotlivými uživateli se ale bude ještě postupně upřesňovat. S tím bude souviset i postupné vybavení. „Například nábytek se bude řešit i s ohledem na to, které spolky sem půjdou. Některé nábytek mají, jiné ne. Část místností bude mít univerzální využití,“ vysvětlila vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

Bývalý klášter, jejž už nyní zdobí neutrální, ale příjemná šedohnědá fasáda, bude také sloužit jako zázemí pro různé akce v sousední zahradě. Vedle spolkového využití nebo schůzek kroužků programování a robotiky může klášter, hlavně jeho sál, sloužit i k přednáškám, koncertům či svatbám. V každém případě se má z památky, která dlouhé roky chátrala, stát nové centrum kulturního, vzdělávacího i společenského života v Žatci. (kas)

Datum vložení: 1. 12. 2023 9:18
Datum poslední aktualizace: 1. 12. 2023 9:21