Aktuálně - Turistů v Žatci proti loňsku přibylo

Turistů v Žatci proti loňsku přibylo

Žatec je mezi turisty stále oblíbený a po různých proticovidových omezeních, která omezovala cestování i návštěvnost památek, se do regionu vrací stále více. Ukazují to návštěvnické statistiky za letošní sezónu.

Celkový přehled nabízí Turistické informační centrum na náměstí Svobody. Od začátku roku do konce října, kdy končila turistická sezóna, jej navštívilo 12 920 lidí (z toho 712 cizinců), loni za stejné období to bylo 10 876 lidí (700 cizinců). „Nejčastěji je zajímá, kde se dá dobře najíst a co je tu zajímavého k vidění a pak se ptají na suvenýry, jako jsou magnetky, turistické známky, vizitky, pohledy a podobně. Velký zájem jsme zaznamenali o nově opravený Mederův dům,“ shrnula zájem turistů pracovnice TIC Žatec Eva Klasnová.

Na radniční věž, kde personál TIC ukazuje výstavu Žatec v proměnách času, vystoupilo 1363 návštěvníků. Mezi cizinci byli například Poláci, Němci, Belgičani, Francouzi, Slováci, Ukrajinci, Irové a Mongolci.

Zájem také o chrám a zámek

Podobný nárůst turistů letos zaznamenala hlavní turistická atrakce Žatce, tedy Chrám chmele a piva. Od ledna do konce října eviduje 11 951 návštěvníků, přičemž za celý loňský rok to bylo 9 684 lidí. „Jedná se o nejvyšší počet návštěvníků za posledních pět let,“ řekl Karel Havelka, vedoucí oddělení turismu CHCHP.

Zároveň se podle něj vytratil „covidový trend“ návštěvnosti z posledních dvou let, kdy CHCHP zaznamenal extrémní nápor turistů během dvou prázdninových měsíců (vždy téměř tři tisíce), ale ostatní měsíce byla návštěvnost slabší. „Návštěvnost se vrátila do „předcovidového“ stavu a rozprostřela se na celou sezónu od dubna do září. Samozřejmě i tak zůstávají dva prázdninové měsíce nejsilnější,“ uvedl Karel Havelka.

Zámek Stekník, který mnoho turistů spojuje s návštěvou Žatce, letos do konce října viděla o tisíc lidí více než loni. „Teď jsme na 11 531 návštěvnících, ale čekáme ještě na Advent, takže konečné číslo ještě naroste. Největší zájem je tradičně o hlavní prohlídkový okruh a zahradu,“ popsala zájem turistů kastelánka zámku Jana Zajíčková.

Z kulturních akcí nejvíc lákaly Velikonoční prohlídky zámkem a Hradozámecká noc, která byla letos věnována tématu šlechtických slavností a zábav. Oblíbené jsou také prohlídky pro děti, které edukační formou dětem přibližují nejen historii zámku, ale i dějiny zdejší chmelové krajiny nominované na seznam světového dědictví UNESCO. „Mile nás překvapilo, že návštěvníků v této těžké době neubývá, naopak české památky podporují a opakovaně se k nám vrací. To nás moc těší!“ dodala Jana Zajíčková. Tomáš Kassal

Datum vložení: 10. 11. 2022 10:05
Datum poslední aktualizace: 10. 11. 2022 10:09