Aktuálně - V investičním fondu je připraveno 153 milionů korun

V investičním fondu je připraveno 153 milionů korun

Zastupitelstvo města Žatce na svém prosincovém jednání schválilo rozpočet města na rok 2024, jehož součástí je i Investiční fond. V něm je schválená částka 153,3 milionu Kč.

Proti návrhu na rok 2023, kdy bylo v Investičním fondu 60 milionů korun, jde o výrazný nárůst. Ten je způsobený tím, že už do návrhu fondu se počítá s využitím zálohy přebytku z hospodaření za rok 2023.

Odbor rozvoje města zároveň připravil Investiční plán, v němž jsou navržené investiční akce v celkové hodnotě 477 milionů korun, a to včetně těch převáděných z roku 2023. „Investiční plán je náš přehled akcí, které jako odbor připravujeme a které jsou v různé fázi připravenosti. Co z plánu se bude v roce 2024 opravdu realizovat, to záleží na rozhodnutí rady a zastupitelstva města,“ vysvětlila vedoucí Odboru rozvoje města Kateřina Mazánková.

„Naší hlavní prioritou v oblasti investic bude realizace projektů, které jsou projekčně připravené nebo už na ně máme stavební povolení. Dokončit, co už jsme v minulých letech připravili, na to se musíme zaměřit především,“ zdůraznil starosta Radim Laibl.

Součástí Investičního plánu jsou například stavební akce, z nichž realizace záleží na tom, zda se podaří získat dotační podporu, případně v jaké výši. To se týká například rekonstrukce restaurace Chaloupka a zázemí FK Slavoj, první etapy revitalizace hradeb, revitalizace parku Macerka nebo rekonstrukce sportoviště u ZŠ Jižní.

Část Investičního fondu může být využita také k přípravě projektových dokumentací, které u velkých investice počítají také s milionovými částkami. To je případ například projektové dokumentace na rekonstrukci bývalé PDA, provizorního zastřešení sladovny v Dreherově pivovaru. Pokračovat musí projektové a přípravné práce pro stavbu urgentního příjmu a rozšíření oddělení následné péče v nemocnici, sportovní haly, revitalizace dalších částí městských parků nebo další etapy obnovy prostoru pod hradbami.

Některé investiční akce, s nimiž se nyní počítá v roce 2024 (částky jsou odhadované):

přestavba bývalé věznice na byty 40 mil. Kč

doplnění parkovacích míst v ulici Stavbařů 8 mil. Kč