Aktuálně - Vzpomínková akce k výročí 105 let od vzniku Československa

Vzpomínková akce k výročí 105 let od vzniku Československa

Vzpomínkové setkání při příležitosti 105. výročí vzniku samostatného Československa proběhlo dnes dopoledne u památníku na Kruhovém náměstí. Pořádalo je město Žatec ve spolupráci s Vojenskou posádkou Žatec a zdejšími skauty.

Po položení věnců k památníku na Kruhovém náměstí následovaly dva projevy, které pronesli starosta Žatce Radim Laibl a za Československou obec legionářskou Danuše Manová.

Žatecký starosta připomněl historický význam vzniku samostatného Československa a také hlavní představitele, již se o vznik společného státu Čechů a Slováků zasloužili. Připomněl jak hlavní osobnosti zahraničního odboje, tedy Tomáše Garrigue Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše, tak zástupce domácího odboje v čele s Antonínem Švehlou, Aloisem Rašínem, Václavem Klofáčem, Jiřím Stříbrným a Vavro Šrobárem.

„Mnoho Čechů si myslí, že není třeba oslavovat založení dnes již neexistujícího státního útvaru. Mnozí, mezi které patřím i já, však nadále označují 28. říjen 1918 za klíčový moment ve formování českého národa. Tento den by rozhodně neměl zevšednět. Samostatný stát se nám může zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat,“ zdůraznil Radim Laibl.

Tradiční vzpomínkovou akci k výročí vzniku Československa slavnostně ukončila česká státní hymna. (kas)

Datum vložení: 28. 10. 2023 14:08
Datum poslední aktualizace: 28. 10. 2023 14:11