Aktuálně - Vzpomínková akce při příležitosti Dne válečných veteránů

Vzpomínková akce při příležitosti Dne válečných veteránů

Květiny a věnce položili dnes dopoledne zástupci města, Armády ČR a některých žateckých spolků u památníku na městském hřbitově při příležitosti Dne válečných veteránů.

Město Žatec při vzpomínkové akci zastupovali starosta Radim Laibl, místostarostka Jaroslava Veselá a zastupitelé Zdeňka Hamousová a Martin Veselý.

Mezinárodní den veteránů se každoročně slaví 11. listopadu, tedy v den ukončení 1. světové války. Jde o připomínku veteránů obou světových válek, ale také dalších válečných konfliktů. V Česku se připomíná i v souvislosti s československými legiemi, třetím odbojem či veterány z novodobých konfliktů, jako třeba v bývalé Jugoslávii či v Afghánistánu. V této souvislosti vojenský kaplan 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce Pavel Brichta připomněl jména všech padlých vojáků brigády.

Dnešní den by měl podle velitele 4. brn generála Jana Štěpánka sloužit nejen uctění památky všech válečných veteránů, ale také k zastavení se a zamyšlení. „Dává prostor vzpomenout na padlé kamarády a kolegy, připomenout si důvody i naprosto zbytečné konflikty, kvůli kterým umírali a umírají zdraví, často zcela nevinní lidé. Dnešek je i dnem těch, kteří nasazovali svůj život za naši svobodu. Ti všichni jsou váleční veteráni,“ řekl Jan Štěpánek.

Svůj projev přednesla také předsedkyně žatecké organizace Československé obce legionářské Danuše Manová. Kaplan Pavel Brichta odříkal společnou modlitbu. Vzpomínkovou akci ukončila česká státní hymna. Tomáš Kassal

Datum vložení: 11. 11. 2022 12:30
Datum poslední aktualizace: 11. 11. 2022 12:31