Aktuálně - Žatecká MŠ Alergo získala cenu a potvrzení, že je Skutečně zdravá škola

Žatecká MŠ Alergo získala cenu a potvrzení, že je Skutečně zdravá škola

Bronzový certifikát v mezinárodně oceňovaném programu Skutečně zdravá škola převzala včera ředitelka MŠ Bratří Čapků v Žatci Šárka Jílková. Ke slavnostnímu předání ceny došlo ve velkém sále historické budovy žatecké radnice za účasti celého vedení města a desítek rodičů.

Program podporující zdravý životní styl se týká zejména stravování. „Právě ve věku od dvou do šesti let děti získávají stravovací návyky. Je důležité, že jde o zdravé návyky,“ zdůraznila manažerka a koordinátorka programu Karolina Kallmünzerová, která certifikát ředitelce školky předávala.

Pro mateřskou školu znamenalo zapojení do programu změnu přístupu k vaření ve školní kuchyni, kde se upravoval jídelníček – odstraňují se nežádoucí přísady, monitoruje se sůl, omezují cukry, zařazují se zdravé a sezónní potraviny. Zároveň ale učitelky hovoří o zdravém stravování s dětmi a zapojují do aktivit i rodiče. Program má přesah i do činností a práce na školní zahradě.
Největší změna ale nastala právě ve školní jídelně. „Je to hodně o školce a změně ve školní kuchyni, která musela pracovat na tom, aby vybrala dodavatele a vše vyladila. Je to ale stavěné i na vzdělávání a na tom, co dělají paní učitelky s dětmi. Už předtím jsme toho dost dělali, ale tohle bylo velké zastřešení,“ vysvětlila ředitelka mateřské školy Šárka Jílková.

Změny přitom nenastaly okamžitě. „Od myšlenky k získání certifikátu uběhly čtyři roky. Znamenalo to i nastavit si jinak myšlení a pak pracovat hodně intenzivně,“ dodala Š. Jílková.

Převzetí certifikátu na žatecké radnici provázela malá slavnost včetně občerstvení, samozřejmě vytvořeného v duchu zdravé školy ze zdravých surovin. O zábavu se postaral pěvecký sbor, tvořený dětmi mateřské školy, přímo v sále. Slavnostní atmosféru pak doplnil starosta Žatce Radim Laibl, který za práci a úspěch poděkoval učitelkám i maminkám předáním květin.

„Každý úspěch pro Žatec je chvályhodný a mám z něj radost. Zvlášť, když je pro školku, pro malé děti. Je to cenné hlavně proto, že tím vznikají u dětí zdravé návyky, které si pak ponesou dál do života. Souvisí to se vším, i s prevencí proti nemocem nebo přístupem k jídlu. Jsem rád, že školka i kuchařky si s tím dají tolik práce a řeší i správné suroviny. Jednoznačně to plní účel,“ řekl Radim Laibl.

Při krátkém proslovu k zaměstnancům mateřské školy a rodičům vyjádřil starosta přání, že se třeba školce podaří získat ještě cennější certifikát. Ten bude MŠ Bratří Čapků opravdu chtít. „Vždy po dvou letech se obhajuje bronzový certifikát. Ale my budeme už nyní usilovat i o ten stříbrný. Dokud jsme rozjetí!“ ujistila Šárka Jílková.

V celém Česku se už do programu Skutečně zdravá škola zapojilo 505 mateřských, základní a středních škol, dosud jen dvě školská zařízení ale dosáhla na zlatý certifikát. V Ústeckém kraji je zatím 22 certifikátů, všechny bronzové úrovně. MŠ Alergo, jako jediná škola v Žatci, patří mezi ně, za což si zaslouží velkou gratulaci!

Tomáš Kassal

Datum vložení: 10. 3. 2023 16:39