Aktuálně - Žatecká základní škola se zařadila mezi fakultní školy PřF UJEP

Žatecká základní škola se zařadila mezi fakultní školy PřF UJEP

Prestižním titulem Fakultní škola se může chlubit ZŠ nám. 28. října v Žatci. Smlouvu o spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UJEP podepsala v únoru ředitelka školy Jana Hassmanová za doprovodu místostarosty Žatce Pavla Pintra.

K podpisu došlo přímo na Přírodovědecké fakultě v Ústí nad Labem při slavnostním setkání všech fakultních škol. Těch je v současné době deset, ale pouze dvě jsou základní – ZŠ nám. 28. října Žatec a ZŠ a MŠ Děčín IX – Bynov.

„Spolupráce s Přírodovědeckou fakultou UJEP nám pomůže zlepšovat výuku dětí, ale třeba i rozšíří možnosti dalšího vzdělávání našich pedagogů. Abychom se stali fakultní školou, museli jsme splnit řadu podmínek. Zároveň se nám potvrdilo, že cesta budování moderních učeben nebo laboratoří, kde lze prakticky uplatňovat badatelský přístup k výuce, je správná. Máme vizi, kam by naše škola měla směřovat, a jako fakultní škola k tomu máme další možnosti, jak tuto vizi naplňovat. A především to přispěje k všestrannému rozvoji našich žáků,“ řekla ředitelka školy Jana Hassmanová.

ZŠ nám. 28. října, známá z minulosti také jako 3. ZŠ, se v posledních letech profiluje jako škola, která se zaměřuje na ekologii, na vzdělávání v oblasti výpočetní techniky a cizích jazyků a na zdravé klima školy. „Prostředí ve škole je pro nás opravdu důležité a pracujeme na něm. Protože když jsou dobré vztahy ve třídě, panuje tam příjemná atmosféra a děti spolupracují, pak jsou jejich studijní výsledky lepší,“ upozornila J. Hassmanová.

Spolupráce s Přírodovědeckou fakultou UJEP žatecké základní škole pomůže zkvalitnit podmínky pro vzdělávání jejích žáků.  Smlouva se týká konkrétně předmětů matematiky, chemie a přírodopisu, takže např. studující těchto oborů budou na základní školu chodit na praxe. Podpora ze strany fakulty se ale může týkat i dalších předmětů nebo rozvoje školy v oblasti didaktických metod a sdílení příkladů dobré praxe.

Zápis ZŠ nám. 28. října mezi fakultní školy PřF UJEP zapadá do dlouhodobého záměru rozvoje města, konkrétně v oblasti zvyšování vzdělanosti. S tím souvisí třeba i vznik unikátního Přírodovědného centra v historické budově zemědělské školy, kde mohou nejen děti ze 3. ZŠ rozšiřovat své vědomosti za pomoci nejmodernějších technologií. Mezi fakultní školy patří ve městě ještě Gymnázium Žatec, které je od roku 2019 fakultní školou Filozofické fakulty UJEP.

Tomáš Kassal

Foto: web UJEP a Tomáš Kassal