Chmelfest symbolicky zahájil chmelařskou sezónu

Tradiční Chmelfest v sobotu symbolicky zahájil chmelařskou sezónu na Žatecku. Celodenní program nabídl oblíbený průvod, který vyvrcholil žehnáním chmele a vypuštěním chmelového léta v podobě nafukovacích balónků.

Součástí slavnostní zastávky průvodu vedeného Chmelobranou na náměstí Svobody bylo i několik krátkých projevů. „Přeji všem chmelařům a chmelu co nejlepší počasí. Přeji nadstandardní kvalitu chmele, co nejvyšší výnosy, přeji co nejmenší tlaky infekčních nemocí, chorob a škůdců. Věřím, že rok 2023 bude o mnoho lepší, než byl rok 2022. Chmelu zdar a královskému městu Žatec zvlášť,“ řekl z improvizovaného pódia u chmelničky žatecký starosta Radim Laibl.

Zástupce chmelařů poté přidal krátkou informaci, že české pivovary po covidovém útlumu pomalu zvyšují své výstavy, ale mírně poklesla rozloha chmelnic. Napravit by to mohl letošní výsaz 200 hektarů nových porostů. Jednatel společnosti Sedmý schod Martin Kec pak všechny pozval na pokračování Chmelfestu v areálu pivovaru, kde bylo možné ochutnat šest druhů zdejších piv. „Výroba piva v areálu Žateckého pivovaru nekončí a bude pokračovat,“ ujistil Martin Kec.

Poté pravoslavný farář Vladislav Čejka požehnal chmelu v celé Žatecké chmelařské oblasti, starosta a chmelaři symbolicky narazili sud májového ležáku a bylo vypuštěno chmelové léto. Zábava pak pokračovala až do noci v areálu pivovaru.

Velkou zábavu si ale účastníci Chmelfestu užívali už předtím.

Na náměstí Prokopa Velkého pod Chmelovým majákem probíhal už dopoledne 22. ročník Memoriálu Lojzy Lupulína v sedmi netradičních disciplínách. S nástrahami vědomostních otázek z historie či dovednostními soutěžemi s pivními tácky či pivním sudem nebo v pití piva na ex si nejlépe poradili Pivní šourci, soutěž žen vyhrál jediný čistě dámský tým Pivoňky.

Pod Majákem se zároveň řadil průvod, do kterého se jako obvykle zapojila řada žateckých občanů a organizací včetně dětí ze škol a školek, spolků, ale nechyběly ani alegorické vozy s posádkami z místních hospod nebo z obcí na Žatecku.

Chmelfest je pro mnoho Žatečanů nejoblíbenější společenskou a kulturní akcí roku a sobota ukázala, proč tomu tak je: Lidé se mohou potkávat, povídat, ochutnávat pivo a bavit se. Z Pražského předměstí a historického centra Žatce se stal jeden obří kulturní sál, kde si díky chmelu a pivu všichni příjemně užívali zábavu v příjemném jarním počasí. Tomáš Kassal

Datum vložení: 7. 5. 2023 8:29
Datum poslední aktualizace: 7. 5. 2023 8:31