Město využije k rekonstrukci bývalého kláštera finanční úvěr

Kapucínský klášter

Město Žatec zahájí letos na podzim rekonstrukci bývalého Kapucínského kláštera a využije k tomu i revolvingový úvěr ve výši 39 milionů Kč. Jde po dlouhé době o první investici, na niž město hodlá využít cizí zdroje, tedy jiné než vlastní rozpočet či dotace.

K dofinancování investice s názvem Polyfunkční a spolkové centrum – Regionální technologické centrum robotiky v objektu Kláštera kapucínů v Žatci z cizích zdrojů přistoupilo zastupitelstvo města na základě výběrového řízení. Konečná částka za rekonstrukci bývalého kláštera, kterou má provádět společnost Chládek & Tintěra, se vyšplhala na 95 milionů korun. Ještě nedávno se přitom odhadovaly výdaje za klášter na 80 milionů korun, ale rostoucí ceny ve stavebnictví cenu navýšily.

„K rozhodnutí jít cestou úvěru nás přiměl výsledek výběrového řízení na zhotovitele, kdy jsme se dostali na částku, která nebyla schválena zastupitelstvem města,“ vysvětlila zastupitelům žádost o schválení úvěru starostka Zdeňka Hamousová. „K částce jsme dospěli po započtení finančních toků v příštích letech, tedy včetně dotací na klášter, ale také s využitím vlastních peněz a jak budeme dostávat peníze z jiných dotací,“ dodala starostka města.

Financování rekonstrukce kláštera se bude skládat ze tří různých částek: 39 milionů zajistí revolvingový úvěr, který bude vybrán podle nejvýhodnější nabídky; 40 milionů korun bude uvolněno z rozpočtu města v letech 2022 a 2023; dohromady 24 milionů dostane město z dotací IROP na klášter a robotické centrum v něm.

Město přitom nepočítá s tím, že by celý úvěr potřebovalo najednou na opravu a oživení bývalého Kapucínského kláštera. Část půjčky by mohlo v případě potřeby využít například i na další velkou investici, a to revitalizaci spodní části bývalých papíren – tam získalo dotaci 33,5 milionu korun na vybudování městského archivu a kuželny v celkové hodnotě zhruba 55 milionů korun. Tomáš Kassal

Kdyby si Žatec nevzal úvěr, který hodlá využít především na zmíněné dvě velké investice, obě akce by zvládl finančně pokrýt i z vlastního rozpočtu. Tím by jej ale zcela vyčerpal a nebyly v nejbližší době možné žádné jiné, ani menší, investice do rozvoje města.

Datum vložení: 17. 9. 2021 10:00
Datum poslední aktualizace: 17. 9. 2021 10:01