Město zkouší, jak přilákat chybějící lékaře. Mohou dostat až dva miliony korun

Nedostatek lékařů v Žatci je dlouholetým problémem. Nechybí jen v nemocnici, ale také v praktických ambulancích. Žatečané často nemají jinou možnost, než hledat svého praktického nebo zubního lékaře třeba i desítky kilometrů daleko.

Změnit se to snaží město různými kroky, jedním z nich je nabídka finančních výhod. Zastupitelstvo města na svém únorovém jednání schválilo Dotační program na podporu dostupnosti primární péče na území města Žatce a jeho místních částí. Aktuálně je v programu připravena částka 1,5 milionu korun, které jsou určené k tomu, aby posílili zájem lékařů o působení v Žatci. Jde hlavně o obory praktický lékař, pediatr a stomatolog.

„Předmětem dotace je finanční příspěvek členěný na motivační bonus pro nového lékaře a příspěvek na úhradu výdajů spojených s pořízením a materiálně technickým vybavením zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb a jeho provozem,“ uváděla důvodová zpráva pro jednání zastupitelstva. Dotaci mohou využít i ambulance či zdravotnické zařízení, které v Žatci díky novému lékaři zvýší svou dosavadní kapacitu.

Nejde o první finanční motivaci pro zdravotníky ze strany města, už před časem zastupitelé schválili možnost peněžní podpory pro studující lékaře či zdravotní sestry. Podobné kroky dělají i další města či Ústecký kraj, protože zdravotníci chybí všude. Zájemci z řad lékařů o působení v Žatci mohou například využít i souběhu obou nabídek. „Kdo se přihlásí v Žatci, že by si otevřel ordinaci, můžeme ho podpořit částkou půl milionu. V návaznosti s krajem to dělá až 2 miliony korun,“ potvrdil starosta Žatce Radim Laibl. (kas)

Datum vložení: 28. 3. 2024 7:40
Datum poslední aktualizace: 28. 3. 2024 7:41