Možnost využít investiční úvěr dovolí víc rozvojových investic

Ilustrační foto

Město Žatec může využít bankovní půjčky k financování některých investičních projektů.

Pomůže mu v tom úvěr od Komerční banky ve výši 300 milionů Kč. Uzavření smlouvy o úvěru schválilo Zastupitelstva města Žatce na svém únorovém jednání.

Podmínky úvěru:

- výše 300 milionů Kč

- čerpání v letech 2022 až 2024

- splácení rovnoměrnými měsíčními částkami po dobu 10 let počínaje rokem 2025

- úroková sazba 2,93 % p. a. z jistiny úvěru

Při hledání poskytovatele úvěru oslovilo město Žatec celkem sedm bankovních institucí. Většina oslovených bank nabídku městu nepodala, například proto, že jim nevyhovovaly požadavky města. Žatec totiž hledal úvěr za takových podmínek, které jsou pro něj co nejvýhodnější – například aby nemusel ručit majetkem nebo nemusel platit různé poplatky. Jedinou nabídku nakonec podala právě Komerční banka.

„O možném využití úvěru jsme se bavili od jara 2021, kdy se postupně nastavovaly naše podmínky a požadavky. Probíhala o něm debata i v rámci pracovního jednání zastupitelstva,“ popsala dlouhé období rozhodování a plánování starostka Zdeňka Hamousová.

Finanční úvěr město nejprve využije na financování rekonstrukce bývalého Kapucínského kláštera a jeho proměny ve spolkové a robotické centrum. Práce v bývalém klášteře už byly zahájeny. Úvěr měl původně pokrýt výdaje ve výši 39 milionů korun z celkových nákladů. Je možné jej ale využít k úhradě všech prací za celkem 94 milionů Kč. Druhou investicí, na niž se už nyní počítá s využitím úvěru, je regenerace bývalých papíren v celkové hodnotě 64 milionů korun. Na obě investice už město získalo také evropské dotace. „Dva zmíněné projekty jsou už ve fázi rozpracovanosti a máme garanci dotačních titulů. Proto doporučujeme úvěr využít na ně, o dalších akcích bude rozhodovat zastupitelstvo,“ uvedla vedoucí Finančního odboru MěÚ Žatec Renata Sedláková při jednání zastupitelů.

Vedle těchto dvou významných stavebních akcí lze úvěr využít i na financování dalších rozvojových projektů. Teoreticky se to týká třeba proměny bývalé posádkové věznice na byty, kanalizace Bezděkov, stavby urgentního příjmu či modernizace oddělení následné péče v nemocnice nebo regenerace bývalého posádkového domu armády.

Úvěr je další možností na financování investic, kterou město může, ale nemusí využít. Dává to šanci urychlit rozvoj Žatce. „Vlastní volné peníze můžeme využívat na běžné investice, jako jsou chodníky, silnice, cyklostezky, které nám tak nebudou blokovat tyto velké akce,“ řekl místostarosta Žatce Radim Laibl.

Datum vložení: 23. 2. 2022 8:37
Datum poslední aktualizace: 23. 2. 2022 8:40