Nemocnice připravuje očkování pro veřejnost, ale čeká na vakcíny

Ilustrační foto

V mírném hospodářském zisku by mohlo skončit hospodaření Nemocnice Žatec za rok 2020. Problémy související s Covidem-19 ale nemocnici provázejí i na začátku letošního roku.

Přestože došlo kvůli epidemii k výpadku plánovaných zákroků, akutní péči včetně nutných operací zajišťovala nemocnice po celý podzim a pokračuje v tom i nyní. Navíc přibyly starosti o covidové pacienty, kterých bylo v poslední době stále kolem pětadvaceti. Nemocnice je tak plně vytížená.

Přes výpadky plánovaných zákroků, které mají vliv i na hospodaření, neměla by být nemocnice za loňský rok ve finanční ztrátě. Přispěla k tomu pomoc města a kraje, ale také pojišťovny. „Předpokládám, že po opakovaných jednáních se zdravotními pojišťovnami se nám hospodářský výsledek podaří dojednat do mírného zisku,“ potvrdil ředitel nemocnice Jindřich Zetek při jednání zastupitelstva minulý týden.

Nemocnice dál pokračuje v PCR i antigenním testování, stejně jako rozjela podávání vakcín proti Covid-19. V první vlně byli očkováni zaměstnanci nemocnice, k tomu už se přidali i další zdravotníci z města. V minulých dnech se připravovalo také očkování veřejnosti. Nemocnice ale k tomu zatím nemohla využít státní systém rezervací, protože nemá dostatek vakcín a nechce lidi, zatím tedy hlavně seniory, zvát k očkování zbytečně. „Budeme improvizovat a využijeme vlastní systém připravený pro testování. V pátek vždy oznámíme, jaká kapacita je na příští týden. Je to komplikované, ale není jiná varianta, dokud se dodávky vakcín neustálí,“ řekl J. Zetek s tím, že podle něj bude dostatek vakcín zhruba ke konci března.

Očkování proti Covidu-19 je podle něj nutné. „Je to jediná varianta, jak se z té situace dostat, jinak budou nemocnice pořád zatížené. Situace je poměrně kritická,“ zdůraznil ředitel nemocnice. (kas)

Datum vložení: 27. 1. 2021 10:00
Datum poslední aktualizace: 27. 1. 2021 10:01