Nemocnice Žatec se promění na akciovou společnost

Ilustrační foto

Žatecká nemocnice změní právní formu své existence, z obecně prospěšné společnosti se stane společnost akciová. O transformaci rozhodli minulý týden zastupitelé města, a to jednomyslně.

Zásadní rozhodnutí nic nezmění na tom, že nemocnice v Žatci bude dál nemocnicí městskou, která ale plní funkci zdravotnického zařízení regionálního významu. Má totiž nezastupitelné místo v rámci zajištění zdravotnické péče v Ústeckém kraji. Ale právě kvůli tomu, aby nemocnice tuto svou funkci plnila co nejlépe, je její transformace nutná.

Zatím nemocnice funguje jako obecně prospěšná společnost. „Ale zákon o obecně prospěšných společnostech byl zrušen. A provoz lůžkového zdravotnického zařízení je tak složitý, že potřebuje oporu v zákoně,“ vysvětlil důležitý důvod ředitel nemocnice Jindřich Zetek.

O nové podobě právní formy nemocnice diskutovala správní rada nemocnice. Problém na svém pracovním jednání probírali i sami zastupitelé ještě předtím, než se pro změnu rozhodli. Z toho vyplývá, že změna je promyšlená, což je pro další existenci žatecké nemocnice velmi důležité.

Z různých důvodů byla jako nejlepší varianta vybrána akciová společnost, což je v Česku obvyklá forma obchodních společností. Například správní rada nemocnice ji preferuje proto, že to dává do budoucna možnost spojit se se strategickým partnerem, který by pomohl s provozem či financováním nemocnice, aniž by město ztratilo kontrolu nad nemocnicí. „Město jako jediný akcionář vykonává svá práva cestou valné hromady a má stoprocentní kontrolu nad svým majetkem,“ zdůraznil Jindřich Zetek.

Rozhodnutí zastupitelů bylo prvním, ale nejdůležitějším rozhodnutím. Samotný převod na akciovou společnost začne Nemocnice Žatec teprve provádět. Konkrétní kroky se budou teprve upřesňovat. „Při pracovním jednání zastupitelstva jsme vyslovili názor, aby poliklinika nebyla předmětem transformace – jak budova, tak činnosti, které zajišťuje. Že by měla zůstat v majetku města,“ uvedla například starostka Žatce Zdeňka Hamousová. Tomáš Kassal

Datum vložení: 26. 11. 2020 7:59
Datum poslední aktualizace: 26. 11. 2020 8:01