Bezpečnost pomůže hlídat nový monitorovací systém s 29 kamerami

Nový kamerový systém začne brzy pomáhat strážníkům s dohlížením na pořádek a bezpečnost v ulicích Žatce. Systém s 29 kamerami v ceně téměř 6 milionů korun byl ve městě nainstalován v průběhu letošního roku a městská policie jej začíná testovat v rámci zkušebního provozu.

„Hlavním smyslem nového kamerového systému je pomoc s dohlížením na pořádek a bezpečnost ve městě včetně odhalování trestné činnosti. Má zvýšit pocit bezpečí obyvatel,“ vysvětlil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar.

Kamery jsou umístěny na důležitých místech. „Například jsou jimi osazeny všechny výjezdy z města. Tam mají sloužit hlavně k získání přehledu o pohybu vozidel, například v případě trestné činnosti na území města, protože dokáží rozeznat registrační značky i tovární značky včetně barvy všech aut. Tato část systému by měla sloužit hlavně Policii ČR,“ řekl M. Solar.

Některé kamery byly osazeny na nových místech, což je největší přednost proti předchozímu systému se třinácti kamerami. „Můžeme tak sledovat víc míst s větším pohybem osob nebo v lokalitách, kam naše hlídky vyjíždějí častěji,“ doplnil ředitel strážníků. Nově jsou monitorována třeba parkoviště u městského hřbitova nebo koupaliště, skatepark se širokým okolím nebo ulice Boženy Němcové, Třebízského, Hájkova, Dr. Kůrky, prostor před vjezdem do areálu nemocnice a také třída Obránců míru v prostoru nad Kruhovým objezdem se sudem.

O nový kamerový systém usiloval Žatec už šest let, z různých důvodů se jej ale povedlo pořídit až letos. Ke zdržení došlo mimo jiném i kvůli změnám frekvencí, o nichž rozhoduje Český telekomunikační úřad, nebo kvůli zrušeným výběrovým řízením, do nichž se přihlašovaly firmy bez potřebných kompetencí.

Významně zvýšený počet kamerových bodů v ulicích umožní dispečinku městské policie monitorovat víc lokalit ve městě. Do budoucna se počítá s dalším vylepšením systému, například aby do něj měli přístup i strážníci přímo v terénu přes své služební mobilní telefony. Tomáš Kassal

Datum vložení: 22. 12. 2022 10:07
Datum poslední aktualizace: 22. 12. 2022 10:09