Chmelaři věří, že letos bude úroda alespoň průměrná

Průměrnou úrodu, tedy zhruba šest tisíc tun suchého chmele, by mohla přinést letošní sklizeň, která začne ve druhé polovině srpna. Uvedl to na dnešním setkání chmelařů na Stekníku předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda.

Alespoň průměrná sklizeň je podle něj potřeba, aby byl nahrazen loňský výpadek a čeští chmelaři mohli splnit své dlouhodobé závazky vůči pivovarům. „Loni byla úroda minimální, je potřeba pokrýt smlouvy na odběr chmele a neradi bychom uvolňovali prostor na trhu zahraničním pěstitelům,“ řekl Luboš Hejda.

Letošní úrodu mají chmelařům zachránit deště posledních dní, protože jinak byl rok opět suchý a velmi teplý, což se projevilo hlavně v červnu a červenci. Rostliny na chmelnicích se vyvíjely hlavně díky dubnovému počasí, kdy byl vláhy dostatek a rostliny svůj růst dobře nastartovaly. Současná vláha tak může letošní úrodu zachránit, ale skrývá v sobě jiné nebezpečí – hrozí vyšší výskyt perenospóry. „Když se nyní chmel nepostříká, přijdeme o práci celého roku. A vjet do podmáčených chmelnic teď nebude jednoduché, ale chmelaři si s tím musí poradit,“ řekl Luboš Hejda.

Kvůli deštivému a chladnějšímu počasí posledních dní se začátek sklizně proti minulým rokům o něco zpozdí, začne většinou nejspíše kolem 25. srpna. To dá čas chmelu na dozrání a vytvoření vyššího množství alfa hořkých látek, které jsou nezbytné pro pivovarníky.

Problémem letošního roku navíc bude zajištění dostatečného počtu pracovníků při sklizni. Ač budou pomáhat lidé z Rumunska, Bulharska či Pobaltí, i chmelařům budou chybět brigádníci z Ukrajiny. „Odtud jezdili technicky založení chlapi, kteří dokázali obsluhovat česačky a sušárny, nebo měli řidičáky a mohli jezdit na traktorech. Ti nám pomáhali, teď velmi chybí,“ upozornil předseda svazu pěstitelů.

V letošním roce opět o něco poklesla rozloha chmelových porostů, sklízet se bude z asi 4870 hektarů, zatímco ještě v roce 2018 to bylo 5019 hektarů. Problémy s obnovou chmelnic ještě zvýšil loňský špatný rok, kdy byly vysoké náklady, ale minimální výnosy, takže ztráty pěstitelů narostly. Pomoci jim mohou různé podpůrné programy od státu, důležitý vzkaz proto přinesl náměstek ministra zemědělství, který potvrdil, že dlouhodobá podpora chmelařů ze strany ministerstva bude i nadále pokračovat.

Dnešní setkání chmelařů na Stekníku skončilo slavnostním předáním Řád Svazu pěstitelů chmele I. stupně, který převzal Zdeněk Petrlík ze Žatce. Ocenění za dlouholetou práci ve chmelařství dostal právě letos při příležitosti dožití 95. narozenin.

Tomáš Kassal

Datum vložení: 9. 8. 2023 11:41