Nová muzejní publikace - Starosti žateckých starostů

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatce vydalo novou publikaci historičky M. Krausové věnovanou osudům žateckých purkmistrů a starostů od sklonku 18. století, kdy vznikly magistráty, jak je známe dnes, až do doby těsně po druhé světové válce.

Přináší příběhy celkem 18 neprávem polozapomenutých osobností. Dozvíte se, jaké problémy museli starostové řešit, co vzniklo či bylo opraveno v Žatci za jejich působení. Kde ve městě žili, zda jsou zde pohřbeni. Jaké ulice byly po nich pojmenovány. Nechybí ani základní informace o jejich rodinném životě. O některých toho víme více, o jiných méně. Někteří byli milováni a uctíváni, jiní kritizováni, nebo dokonce odvoláni. Zaslouženě i nezaslouženě. Práce žateckého starosty však nikdy nebyla nudná, jak se můžete přesvědčit při čtení jejich zajímavých osudů. Pro mnohé z nich se stal Žatec osudem, ať už byli místní či přišli odjinud.

Ke čtení Vás zve oblíbený ještě úředně jmenovaný královský purkmistr Wenzel Kopřiva, jehož sympatickou podobu můžete obdivovat na portrétu v Křížově vile v Žatce. Ten byl použit na obálku publikace. Dozvíte se, kdo byl starostou v době slavných císařských návštěv v Žatci, poznáte žateckou starostenskou "dynastii" rytířů von Schönfeld, odvážného starostu Hassmanna, který zůstal ve městě za pruské okupace, i jeho podnikavou dceru Helenu. Dozvíte se, který starosta byl zvolen, ale úřad pro svoje politické smýšlení nikdy nevykonával. Jeden ze starostů skládal slib v nacistické uniformě, další byl zabit těsně po skončení druhé světové války. Text doprovází přes 60 unikátních historických fotografií převážně z muzejních sbírek.

Křest knihy proběhne 31. března 2022 v Křížově vile v 17.00. Zájemce zveme i na procházku po stopách žateckých starostů, která začne o hodinu dříve, tedy v 16.00 před žateckou radnicí. Hodinová procházka s výkladem autorky vás seznámí s vybranými zajímavostmi k tématu přímo na místech, které se k nim váží. Procházka bude zakončena v Křížově vile, kde bude publikace představena a zahájen její prodej. (rmž)

Datum vložení: 22. 3. 2022 8:49
Datum poslední aktualizace: 22. 3. 2022 8:52