Dvě velké dotace mají podpořit rozvoj žatecké nemocnice

Ilustrační foto

Významná finanční podpora má pomoci dalšímu rozvoji žatecké nemocnice. Z Fondu Ústeckého kraje žádá o příspěvek 18 milionů korun na investice a díky výzvě IROP má šanci na dotaci téměř sta milionů korun na modernizaci přístrojové techniky.

Osmnáctimilionový příspěvek ze strany Ústeckého kraje souvisí s rostoucí podporou, kterou má Nemocnice Žatec právě od kraje v poslední době. Důvodem je prokazatelný nadregionální dosah zdejšího zdravotnického zařízení: Jediná nemocnice v okrese Louny má spádovou oblast s 84 tisíci lidmi a více než polovina pacientů, jimž se lékaři každý rok věnují, pochází mimo Žatec.

Příspěvek na investice podpoří dlouhodobý rozvoj nemocnice.

„Projednali jsme možnost, kam namířit dotaci z Ústeckého kraje. Měla by směrovat do nejslabšího místa nemocnice, do celého bloku následné péče. Jedná se o nejstarší část areálu a drobné opravy situaci nevyřeší. Nutná je kompletní rekonstrukce. Finanční prostředky umožní zahájit projektovou přípravu,“ řekl ředitel Nemocnice Žatec Jindřich Zetek.

Záměr vedení nemocnice a města Žatec je jednoznačný - zlepšit standard oddělení následné péče, rozvoj kapacit dlouhodobé a paliativní péče s nadstavbou geriatrie. Cílem je zvýšení a rozšíření zdravotních služeb ve spádové oblasti.

Dětské oddělení by se v návaznosti na to přesunulo v budoucnu do jiné části nemocnice a i jeho podoba by se měla zlepšit a modernizovat. K tomu všemu bude směřovat nejprve studie a poté projektová dokumentace, na což nemocnice využije příspěvek od Ústeckého kraje.

Stomilionová dotace z Integrovaného regionálního operačního programu zajistí potřebnou modernizaci a doplnění přístrojového vybavení. „Pravděpodobnost, že uspějeme, je skutečně vysoká. Náš projekt již prošel při formální kontrole i kontrole přijatelnosti,“ potvrdil Jindřich Zetek na květnovém jednání zastupitelstva města.

Aby nemocnice mohla o dotaci žádat, schválili zastupitelé pověřovací akt k poskytování služeb, což byla jedna z nutných podmínek. (kas)

Datum vložení: 8. 6. 2021 8:21
Datum poslední aktualizace: 8. 6. 2021 8:25