Jitřenka je kvůli špatnému stavu zavřená, město hledá náhradní prostory

Ilustrační foto: web spolku

Špatný technický stav objektu je důvodem, proč město Žatec muselo uzavřít Jitřenku. Společně s hereckými soubory, které tam měly zázemí, nyní město hledá náhradní prostory pro zkoušky i vystoupení.

Budova Jitřenky, postavená před desítkami let, se potýká s řadou technických potíží. Aktuálně nemá objekt revizi na plyn, ale v objektu dlouhodobě nevyhovují ani další podmínky, třeba elektroinstalace nebo protipožární opatření. Město si nedávno nechalo udělat kompletní stavební posudek objektu, který všechny problémy popisuje.

Město Žatec jako majitel objektu bude osud Jitřenky řešit a hledat nejlepší variantu, jak jediný prostor v Žatci, kde lze uvádět hry s loutkami na nitích, znovu využívat.

V současné situaci je ale nutné zajistit zázemí pro loutkoherce i činoherní spolek Opera. „V tuto chvíli chceme hlavně zachovat činnost spolků, které tam fungovaly,“ zdůraznila starostka Zdeňka Hamousová.

V praxi to bude vypadat tak, že zástupci města (konkrétně pracovníci Odboru místního hospodářství a majetku) tipují objekty, které by hereckým sdružením mohly vyhovovat. Pokud si některý z nich vyberou, bude se jednat o podmínkách využití. Musí se najít především prostor, kde by herecké soubory mohly zkoušet. Zároveň se hledá objekt, kde by mohli hlavně loutkoherci hrát své pohádky pro děti.

Zároveň se bude řešit, kde by v budoucnu mohla loutková sdružení i činoherní spolek působit znovu trvale. Jednou z variant může být kompletní přestavba současné Jitřenky, k níž mají hlavně loutkoherci historicky blízko, protože tam pod hlavičkou Šroubárny začínali. Uvažovalo se také o vile u papíren, která ale není patrně pro všechny spolky dost prostorná, nebo prostorách bývalého posádkového domu. „V něm by se ale musely dělat poměrně velké stavební úpravy, ať už v podobě bourání některých částí nebo stavby jiných. Podle slov architekta by to bylo umělé řešení, které není příliš vhodné. Nezdá se ani památkářům,“ vysvětlila starostka Z. Hamousová. Tomáš Kassal

Datum vložení: 11. 9. 2020 6:51
Datum poslední aktualizace: 11. 9. 2020 6:53