Město Žatec je opět krajským vítězem soutěže o Historické město!

MPR Žatec, foto Libor Sváček 2015

Od roku 2016 pravidelně a nepřetržitě poráží Žatec ostatní města Ústeckého kraje v soutěži o nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Také v tomto roce potvrdila hodnotitelská komise, že Žatec nemá v péči o památky konkurenty, s výhrou 100 000 Kč tak postupuje do národního kola, kde se utká s dalšími krajskými vítězi o titul Historické město roku 2022.

Pomůže tentokrát Žatci šťastná sedmička?

Pro Žatec má sedmička magický význam. Sedmé krajské vítězství v řadě potvrzuje, že město soustavně a systematicky podporuje péči o památky i nepamátky v chráněných architektonicky cenných územích. Město administruje vlastní fond, díky kterému mohou vlastníci lépe spolufinancovat opravy objektů, které nejsou prohlášenými kulturními památkami, ale nacházejí se v památkové rezervaci či zóně.

V roce 2022 prezentovalo město nejen příkladné obnovy památek v městské památkové rezervaci a zóně, ale představilo také další projekty, které mají vliv na vizuální podobu města. Příkladem je Manuál dobré reklamy, kterým se město snaží omezit nepřehledný reklamní smog ve městě. Město také dlouhodobě podporuje vědecké poznání specifického stavebního dědictví, v roce 2022 proběhl městem a ministerstvem kultury financovaný vědecký průzkum komínů sirných komor chmelařských skladů. V předchozích letech byly takto prozkoumány půdy měšťanských domů, ve kterých se historicky sušil chmel.

V roce 2022 byly v Žatci prohlášeny hned dvě nové kulturní památky, soubor objektů, kde se nachází Chmelařské muzeum, a sklad chmele čp. 1580 včetně technologického zařízení a komína.

V neposlední řadě se ve městě rozvíjí síť rozmanitých návštěvnických cílů, nová expozice v Mederově domě představuje historii domu i rodiny Mederů, ale také připomíná významné osobnosti a události spojené s městem.

„Jsme hrdí, že se Žatec v této soutěži pravidelně umísťuje na nejvyšších příčkách. Věříme zároveň, že úspěch v soutěži přiměje další turisty, aby se k nám přijeli podívat. Také nás to ale zavazuje, abychom i nadále podporovali péči o památky v našem královském městě,“ komentovala za vedení města úspěch v krajském kole soutěže místostarostka Žatce Jaroslava Veselá.

Olga Bukovičová

Datum vložení: 3. 2. 2023 9:27