Místo starostí má být zdroj příjmů, proto se chrámová restaurace pronajme

Ilustrační foto

Má se Restaurace U Orloje prodat? Nebo pronajmout? To bylo hlavní dilema, které řešili žatečtí zastupitelé na své listopadové schůzi. Většina se nakonec rozhodla pro variantu pronájmu.

Ten by měl přispět především ke zlepšenému hospodaření celé příspěvkové organizace Chrám chmele a piva. Zaměstnanci organizace největší turistické atrakce ve městě se budou moci věnovat jen své hlavní činnosti. Doplňková činnost v podobě komerční restaurace nebude organizaci zatěžovat. A tím, že ji převezme profesionál, může být i zdrojem příjmů. Takový je záměr a důvod celé změny.

Zda se povede uskutečnit, o tom zastupitelé právě dlouze diskutovali. Někteří tvrdili, že prodej je nejlepší varianta. V obou případech ale platí, že se musí v současné době nejprve najít někdo, kdy by si chtěl restaurace pronajmout, případně koupit.

Schválená varianta pronájmu restaurace se jevila většině zastupitelů jako nejvýhodnější. Navíc není definitivní. Do budoucna může město stále rozhodnout i o prodeji, ale třeba také vytvořit vlastní obchodní společnost, která by se provozem restaurace zabývala, aniž by to zatěžovalo turistickou část Chrámu chmele a piva. „Zůstane nám kontrola nad tím, co se tam bude, budeme mít páku to nějak ovlivnit. Může tam být něco, co si nepřejeme a nepomůže nám s propagací při snaze vstoupit do UNESCO,“ prohlásil zastupitel Jan Novotný.

Právě nominace Žatce na seznam Světového dědictví UNESCO, chmelařské tradice a snaha podporovat turismus byla nejspíš hlavním důvodem, proč se většina zastupitelů rozhodla pro pronájem místo prodeje. „Chceme, aby centrum bylo srdcem města. Ale turistickým srdcem je náměstí Prokopa Velkého, proto bych chápal prodej jako krok vedle,“ řekl radní Petr Antoni.

I v případě pronájmu čekají město a Chrám důležité a těžké přípravné kroky. Je například nutné vyjasnit, jak to bude s minipivovarem a vůbec oddělením restauračního a turistického provozu. Musí se nastavit podmínky pronájmu včetně ceny. A hlavně zjistit, kdo a jestli vůbec někdo bude mít o pronájem Restaurace U Orloje zájem. (kas)

Datum vložení: 25. 11. 2020 7:50
Datum poslední aktualizace: 25. 11. 2020 7:51