Pěstounů bude potřeba stále víc. Zájemci dostali informaci při Dni pěstounství

První Den pěstounství v Žatci proběhl v pátek 24. září v Klášterní zahradě. Akce se uskutečnila jako poděkování pěstounům na Žatecku, ale zároveň oslovila další možné pěstouny, kterých je nedostatek a kteří se mohli dozvědět řadu podrobností.

Setkání pořádaly pracovnice sociálně právní ochrany dětí MěÚ Žatec a doprovázející organizace pěstounů, tedy Sociální centrum pro rodiny Žatec a Náhradní rodiny Ústeckého kraje. Součástí programu bylo vystoupení základní umělecké školy a divadla Rozmarýnek.

„Setkání bylo určené pro širokou veřejnost, která přemýšlí o tom, že by pomohla dětem, které jsou v ústavním zařízení nebo nemohou být v péči rodičů, a chtěla se o tom dozvědět více. Protože jsme zjistili, že lidé ani neví, kam mohou přijít, aby se dozvěděli nějaké informace,“ vysvětlila jeden cíl akce Monika Křenková, která má na odboru sociálních věcí MěÚ Žatec na starost náhradní rodinnou péči. Odpolední akce byla zároveň poděkováním všem dosavadním pěstounům. „Aby si uvědomili, že dělají záslužnou činnost, a aby o nich věděla veřejnost,“ doplnila Barbora Stehlíková, jež má na odboru na starost dohody o výkonu pěstounské péče.

V současné době na Žatecku pomáhá dětem téměř šest desítek pěstounů, od příštího roku jich ale bude potřeba ještě více. „Od 1. ledna 2022 bude platit novela zákona o sociálně právní ochraně dětí a od té doby se děti mladší 3 let nesmí dávat do ústavní výchovy. V ČR není rozvinutý systém pěstounů, děti nebude kam dávat,“ upozornila Monika Křenková, že budou scházet hlavně tzv. profesionální pěstouni.

Pro všechny pěstouny na Žatecku už nyní existuje velmi dobře fungující zázemí, které zajišťuje jak orgán sociálně právní ochrany dětí, tak doprovázející organizace. „Doprovázení znamená, že když se někdo stane pěstounem, musí uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče s nějakou doprovázející organizací. Takže pěstounská rodina není na péči o jiné dítě sama. Podporujeme ji s výchovou a péčí, protože děti jsou často traumatizované, potřebují extra péči,“ vysvětlila Ivana Benešová ze Sociálního centra pro rodinu. Pomoc a poradenství zajistí buď přímo odborníci z doprovázejících organizací, nebo pěstouni dostanou kontakty na další experty.

Den pěstounství, který se konal minulý týden, se konal v Žatci úplně poprvé, další by ale měly časem následovat. Podpora pěstounů se bude dál rozvíjet, i proto, že jich snad bude přibývat, aby měl dětem kdo pomáhat. „Kdo se chce stát pěstounem, může přijít na odbor sociálních věcí a my mu rádi pomůžeme,“ ujistila Monika Křenková. Tomáš Kassal

Datum vložení: 1. 10. 2021 7:20
Datum poslední aktualizace: 1. 10. 2021 7:23