Radní prověřují, zda je možná žaloba na HP-Pelzer kvůli nepovoleným stavbám

Ilustrační foto

Společnost HP-Pelzer plánuje stavbu nové expediční haly a obnovu výrobních linek. Zda k záměru dojde a jaký bude další osud výrobního závodu ale určí především Ministerstvo životního prostředí v procesu EIA, tedy Posouzení vlivu na životní prostředí.

O závodě HP-Pelzer se diskutovalo na lednovém jednání zastupitelstva. Ke kritice občanů z okolí závodu nebo spolku VPN 2016, kteří si opakovaně stěžovali například na hluk, zápach, dopravní zátěž či nepovolené užívání staveb, se přidalo také usnesení zastupitelstva.

Na návrh zastupitele Karla Krčmárika byl schválen úkol pro radu města. Ve spolupráci se stavebním úřadem má posoudit stav zahájených správních řízení a rozhodnout, zda je možné podat žalobu nebo učinit kroky pro odstranění staveb, které byly postaveny bez povolení, a na zákaz užívaní staveb, jež fungují v rozporu s povoleným užíváním.

Radní města už předtím přijali usnesení, jímž nesouhlasí s dalším rozšiřováním výroby, které by svými vlivy negativně zatěžovalo okolí.

O tom, jaký vliv na okolí má závod a zda je možné dodatečně povolit jeho fungování i s novou expediční halou a vylepšenou technologií výroby, rozhodne právě Ministerstvo životního prostředí v procesu EIA. Toto rozhodnutí může provoz závodu povolit i zakázat. „K jakékoliv legalizaci budeme potřebovat dokument EIA. Dokud nebude uzavřena, dál se nehneme. Je ukončené připomínkování, během následujících dní by by mělo být vydáno závěrečné stanovisko,“ uvedl na zastupitelstvu ředitel žateckého závodu HP-Pelzer Čeněk Lamač.

Z diskuze při jednání zastupitelstva vyplynulo, že firma zlikvidovala minimálně dvě stavby, u nichž neměla povolené užívání. Jiné stavby ale používá dál, přestože povolení k současnému používání nemá. Tomáš Kassal

Datum vložení: 29. 1. 2021 9:10
Datum poslední aktualizace: 29. 1. 2021 9:11