Zástupci města a lidé ze sídliště Jih 3 debatovali o rozvoji lokality

Debata zástupců města a Agentury pro sociální začleňování s obyvateli sídliště Jih 3, která se uskutečnila přímo na sídlišti včera odpoledne, přinesla desítky zpráv a podnětů. Všechny informace se nyní zpracují a město s nimi bude dál pracovat.

Z debaty, ale i soupisu nápadů, jak zlepšit prostředí na sídlišti, se nyní tvoří přehledný zápis. Ten poslouží k upřesnění plánů, jak prostředí v ulicích Písečná a Dr. Kůrky vylepšit. Některé nápady mohou sloužit pro rozpracování projektů do rozpočtu města, jiné věci mohou navrhnout k realizaci sami obyvatelé sídliště v rámci participativního rozpočtu Tvoříme pro Žatec. Některé záležitosti, například co se týče čistoty a údržby, se mohou provádět i operativně.

Součástí setkání byl také stručný přehled projektů, které se v lokalitě provádí nebo chystají. Lidé se dozvěděli o plánu na rozšíření zeleně v rámci participativního rozpočtu, o soukromé dostavbě panelového domu u TESCO a o budování odpočinkové zóny u domu s pečovatelskou službou, které začne ještě letos na podzim.

Akce Potkáme se u Normy nebyla klasickým setkáním s veřejností. Schůzku koordinovali pracovníci Agentury pro sociální začleňování, kteří připravili model „world café“. Tedy debaty v menších skupinách, z nichž každá si dělala svůj zápis. Přitom si lidé mohli dát zákusek nebo kávu. Kdo se nechtěl zapojit do sezení u stolů, diskutoval v okolí. Díky službě CoolNa se nenudily ani děti, které si mohly malovat nebo hrát u jednoho ze stolů, takže rodiče se v klidu věnovali debatě o rozvoji sídlišti.

Agentura ve spolupráci s pracovníky městského úřadu připravila čtyři otázky, na něž lidé ve skupinách odpovídali: Jak se vám žije na sídliště? Co se vám tady líbí? Co byste tu chtěli změnit? Co chcete udělat vy sami, aby se vám tu žilo lépe?

Výsledkem byly poznámky a návrhy k zeleni, nepořádku, hluku, parkování, hřištím, ale i mezilidským vztahům. Zajímavým zjištěním bylo, že ač je sídliště považované za problémovou lokalitu, jeho obyvatelé, navzdory různým výhradám, často uváděli, že se jim tam líbí a bydlení má řadu výhod - například občanskou vybavenost a dostupnost k různým službám, od MHD přes školu po nemocnici.

Výsledkem včerejšího setkání tak bylo poměrně klidné odpoledne s věcnou a konstruktivní diskuzí a mnoha nápady. Zda povedou k proměně a vylepšení sídliště, ukáže další práce se všemi podněty ze strany města, ale také zájem obyvatel sídliště. Tomáš Kassal

Datum vložení: 22. 9. 2021 13:21
Datum poslední aktualizace: 22. 9. 2021 13:23