Žatec zažil Dočesnou po dvou letech bez omezení

Přivítáním starostkou města, zdravicemi zahraničních hostů a symbolickým stržením prvního štoku byla v sobotu 3. září oficiálně zahájena 65. Dočesná. Ve skutečnosti ale tradiční slavnosti chmele trvaly od pátečního odpoledne až do sobotní půlnoci a přilákaly tisíce lidí ze Žatce i širokého okolí.

„Vítám všechny, kdo přišli nebo přijeli do Žatce. Mějte pěkný den, abyste sem za rok chtěli přijet znovu, protože budete vědět, že v Žatci to žije,“ popřála všem příjemnou zábavu na tradiční městské slavnosti starostka Zdeňka Hamousová.

Mezi hosty, které přivítala na radnici i na hlavním scéně, byli zástupci spřátelených měst z Německa, Slovinska a Belgie. „Děkujeme za pozvání. Naše družba trvá už 58 let, víme, že máte dobré pivo. Chtěl bych vás pozvat příští rok k nám, kde se bude konat také velký Hopfest,“ pozdravil a pozval Žatečany do Belgie zástupce družebního města Poperinge.

Vedle zástupců měst ze zahraničí přijeli do Žatce také velvyslanci Japonska a Mongolska, pozvání přijal i hejtman Ústeckého kraje a další hosté.

Hlavním důvodem účasti na Dočesné byla pro tisíce běžných návštěvníků ochutnávka piv z více než čtyřiceti velkých, středních i malých pivovarů nebo kulturní program na některé ze scén. Letos poprvé byl součástí Dočesné oficiální Food festival, který probíhal na Hošťálkově náměstí. Na náměstí Prokopa Velkého se konala přehlídka minipivovarů, kterou mohli milovníci chmelového moku ocenit i v loňském covidovém roce, kdy se tradiční Dočesná nekonala. Na obou náměstích byl připraven také hudební program.

Jediným placeným prostorem na Dočesné byl hudební festival v Letním kině, kde se postupně představili Pokáč, Olga Lounová, Kapitán Demo, Václav Neckář, Pražský výběr a Claymore. Historický ráz mělo středověké tržiště a scéna ve Dvořákově ulici, klidnou atmosféru zase nabídla Klášterní zahrada s vystoupením kapely Šmrnc nebo programem pro děti. Další program s posezením a bohatým občerstvením připravil ve svém areálu i Žatecký pivovar.

Po dvouleté odmlce, způsobené proticovidovými opatřeními, proběhla letos Dočesná opět v duchu, jaký pravidelní návštěvníci znají z dřívějších let. Podle atmosféry a ohlasů byly všichni rádi, že slavnosti chmele znovu proběhly v plném rozsahu, který umožnil i setkávání lidí bez jakéhokoliv omezení. Tomáš Kassal

Datum vložení: 3. 9. 2022 23:11
Datum poslední aktualizace: 3. 9. 2022 23:17